Skip to content

65 Birch LaneWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block2003
Lot104
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$150,800
72%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,534+4.0%
2024$12,054+1.2%
2023$11,906+0.4%
2022$11,853+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,028DeedBook 1211, Page 69

Property Sale

Sale
$398,000
DeedBook 585, Page 100

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook P 168, Page 189

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook A 131, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$182,900
DeedBook S 117, Page 347