Skip to content

46 Towsen RdWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Apr 9, 1998

Property Information

Block2003
Lot157
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,016
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
34%
Improvement Value:$224,800
66%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,258+4.0%
2024$19,481+1.2%
2023$19,243+0.4%
2022$19,158+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$262,000

To:

Sq Ft4,016DeedBook 154, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1972