Skip to content

37 Towsen RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$646,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block2003
Lot162
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,378
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
42%
Improvement Value:$164,900
58%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,006+4.0%
2024$16,353+1.2%
2023$16,153+0.4%
2022$16,082+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$646,000

To:

Sq Ft3,378DeedBook 3940, Page 205

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook Z 135, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1964