Skip to content

83 Easedale RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 14, 2010

Property Information

Block2003
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
31%
Improvement Value:$134,600
69%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,321+1.7%
2024$11,127+1.2%
2023$10,991+0.4%
2022$10,942+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook S 163, Page 149

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook Z 131, Page 332

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook F 125, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1987