Skip to content

39 Easedale RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block2003
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,906
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$127,500
68%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,149+4.0%
2024$10,721+1.2%
2023$10,590+0.4%
2022$10,543+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500

To:

Sq Ft1,906DeedBook 2015, Page 52

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook F 156, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$190,691
DeedBook Z 116, Page 458