Skip to content

164 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block2007
Lot5.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL/2C AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
41%
Improvement Value:$154,800
59%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,513+4.0%
2024$14,918+1.2%
2023$14,736+0.4%
2022$14,670+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook B 137, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1993