Skip to content

9 Little PlaceWayne, NJ 07470

Built 2001

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Sep 27, 2011

Property Information

Block2104
Lot79.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,466
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,700
34%
Improvement Value:$244,000
66%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,982+4.0%
2024$21,139-7.7%
2023$22,903+0.4%
2022$22,801+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft3,466DeedBook 2099, Page 171

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 946, Page 63

Property Sale

Sale
$577,400
DeedBook 279, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook C 165, Page 83