Skip to content

34 Ryder RdWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block2110
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
46%
Improvement Value:$150,200
54%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,470+4.0%
2024$15,839+1.2%
2023$15,645+0.4%
2022$15,576+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 3272, Page 84

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 488, Page 50

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook U 125, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1967