Skip to content

988 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 2016

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block2118
Lot43.02

Zoning---
Sq Footage3,718
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
33%
Improvement Value:$238,300
67%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,031+4.0%
2024$20,225+1.2%
2023$19,977+0.4%
2022$19,889+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft3,718DeedBook 3034, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 2366, Page 159