Skip to content

33 Rillo DrWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block2201
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,898
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
49%
Improvement Value:$123,000
51%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,223+4.0%
2024$13,677+1.2%
2023$13,510+0.4%
2022$13,450+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 3047, Page 278Recorded5/5/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook S 152, Page 228

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook W 114, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1961