Skip to content

817 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block2201
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
40%
Improvement Value:$143,800
60%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,157+4.0%
2024$13,615+1.2%
2023$13,448+0.4%
2022$13,388+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,432DeedBook 4299, Page 103

Property Sale

Sale
$544,000
DeedBook 1808, Page 38

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook X 163, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1974