Skip to content

7 Swan TerrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$852,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block2204
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
50%
Improvement Value:$119,200
50%
Total Assessment$240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,282+4.0%
2024$13,735+1.2%
2023$13,567+0.4%
2022$13,506+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$852,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 4935, Page 54

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 4396, Page 19Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$469,900

To:

DeedBook 711, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1958