Skip to content

19 Oak LaneWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block2205.01
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
41%
Improvement Value:$159,700
59%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,185+4.0%
2024$15,564+1.2%
2023$15,374+0.4%
2022$15,306+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,457DeedBook 533, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1958