Skip to content

28 Rumana RdWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block2205
Lot107
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
57%
Improvement Value:$66,300
43%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+4.0%
2024$8,909+1.2%
2023$8,800+0.4%
2022$8,761+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953