Skip to content

22 Rumana RdWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jul 31, 1996

Property Information

Block2207
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,400
58%
Improvement Value:$67,300
42%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,436+4.0%
2024$9,074+1.2%
2023$8,963+0.4%
2022$8,924+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 146, Page 157

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook I 136, Page 492

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook B 127, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1953