Skip to content

8 Mayfair DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$714,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block2208
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,150
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
46%
Improvement Value:$130,100
54%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,449+4.0%
2024$13,895+1.2%
2023$13,725+0.4%
2022$13,664+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$714,000

To:

Sq Ft2,150DeedBook 4065, Page 268

Property Sale

Sale
$562,500
Sq Ft2,150DeedBook 3621, Page 261Recorded7/25/2019

Property Sale

Sale
$537,500

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 2338, Page 52Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook S 127, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1964