Skip to content

16 King CourtWayne, NJ 07470

Built 1978

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block2208
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
53%
Improvement Value:$103,800
47%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,034+4.0%
2024$12,534+1.2%
2023$12,380+0.4%
2022$12,326+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 3262, Page 156

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 2893, Page 83Recorded9/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1978