Skip to content

10 Nimitz RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block2208
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,982
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
47%
Improvement Value:$125,600
53%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,068+4.0%
2024$13,529+1.2%
2023$13,363+0.4%
2022$13,304+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 2467, Page 10Recorded5/9/2014

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 816, Page 38

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook V 132, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1964