Skip to content

12 Herfort RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Jan 25, 2001

Property Information

Block2208
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,513
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
48%
Improvement Value:$123,100
52%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,949+4.0%
2024$13,414+1.2%
2023$13,250+0.4%
2022$13,192+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000

To:

Sq Ft2,513DeedBook 204, Page 105

Property Sale

Sale
$234,535
DeedBook V 165, Page 304

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook L 131, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1964