Skip to content

54 Herfort RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$555,800
Last Sale Date
Mar 24, 2020

Property Information

Block2209
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
48%
Improvement Value:$118,100
52%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,628+4.0%
2024$13,106+1.2%
2023$12,945+0.4%
2022$12,888+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,800

To:

Sq Ft2,552DeedBook 3786, Page 64

Property Sale

Sale
$582,500
DeedBook 1253, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1964