Skip to content

8 Mandon DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block2210
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,135
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,400
49%
Improvement Value:$119,800
51%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,985+4.0%
2024$13,449+1.2%
2023$13,284+0.4%
2022$13,225+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$880,000

To:

Sq Ft2,135DeedBook 4697, Page 225

Property Sale

Sale
$413,935

From:

To:

Sq Ft2,135DeedBook 3524, Page 1Recorded2/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962