Skip to content

57 Mandon DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block2211
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,924
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
36%
Improvement Value:$204,200
64%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,974+4.0%
2024$18,246+1.2%
2023$18,023+0.4%
2022$17,943+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,924DeedBook 2180, Page 153

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 1967, Page 272

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook F 133, Page 35

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook A 122, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1962