Skip to content

53 Mandon DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$528,200
Last Sale Date
Dec 1, 2009

Property Information

Block2211
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
47%
Improvement Value:$129,600
53%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,538+4.0%
2024$13,981+1.2%
2023$13,809+0.4%
2022$13,748+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$528,200

To:

Sq Ft2,106DeedBook 1876, Page 277

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook U 134, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1962