Skip to content

35 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 12, 2008

Property Information

Block2301
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
45%
Improvement Value:$149,500
55%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,167+4.0%
2024$15,547+1.2%
2023$15,357+0.4%
2022$15,289+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 1634, Page 208

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 339, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1939