Skip to content

600 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 2009

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block2304
Lot26.10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,554
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
36%
Improvement Value:$221,900
64%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,621+4.0%
2024$19,830+1.2%
2023$19,587+0.4%
2022$19,501+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft3,554DeedBook 2638, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2009