Skip to content

171 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block2316
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,800
63%
Improvement Value:$65,400
37%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+4.0%
2024$10,075+1.2%
2023$9,952+0.4%
2022$9,908+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930