Skip to content

3 Cosden LaneWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Feb 14, 2023

Property Information

Block2320
Lot23.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,828
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
36%
Improvement Value:$195,400
64%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,290+4.0%
2024$17,589+1.2%
2023$17,373+0.4%
2022$17,296+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

To:

Sq Ft2,828DeedBook 4480, Page 133

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,828DeedBook 2998, Page 150Recorded2/14/2017

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,828DeedBook 2593, Page 97Recorded2/25/2015

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 943, Page 64

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook I 160, Page 81

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook R 155, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1998