Skip to content

1331 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$737,500
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block2329
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,400
66%
Improvement Value:$64,100
34%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,208+4.0%
2024$10,778+1.2%
2023$10,646+0.4%
2022$10,599+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$737,500

To:

Sq Ft975DeedBook 1231, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1940