Skip to content

3 Carlton CtWayne, NJ 07470

Built 2002

Last Sale Price
$566,990
Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block2329
Lot5.03
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-BC
Sq Footage3,974
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
39%
Improvement Value:$210,700
61%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,466+4.0%
2024$19,681+1.2%
2023$19,440+0.4%
2022$19,354-9.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$566,990

To:

Sq Ft3,974DeedBook 291, Page 89