Skip to content

6 Greenbrier CtWayne, NJ 07470

Built 2001

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Feb 5, 2010

Property Information

Block2329
Lot5.09
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-BC
Sq Footage3,123
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,800
45%
Improvement Value:$169,200
55%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,195+4.0%
2024$17,497+1.2%
2023$17,283+0.4%
2022$17,206-14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft3,123DeedBook 1884, Page 147

Property Sale

Sale
$529,490
DeedBook 329, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 2001