Skip to content

1 Hearthstone CtWayne, NJ 07470

Built 2001

Last Sale Price
$529,990
Last Sale Date
Mar 20, 2002

Property Information

Block2329
Lot5.19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,114
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,100
37%
Improvement Value:$217,000
63%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,639+4.0%
2024$19,847+1.2%
2023$19,604+0.4%
2022$19,517+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$529,990

To:

Sq Ft3,114DeedBook 402, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 2001