Skip to content

701 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Mar 13, 2015

Property Information

Block2329
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,764
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
56%
Improvement Value:$76,200
44%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+4.0%
2024$9,846+1.2%
2023$9,726+0.4%
2022$9,683+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 2607, Page 234

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 968, Page 96

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook U 128, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1964