Skip to content

50 Wheeler RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 27, 1995

Property Information

Block2405
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,657
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
39%
Improvement Value:$266,000
61%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,889+4.0%
2024$24,896+1.2%
2023$24,591+0.4%
2022$24,483+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft3,657DeedBook 143, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1995