Skip to content

74 Verkade DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block2406
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,800
43%
Improvement Value:$208,000
57%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,632+4.0%
2024$20,802+1.2%
2023$20,547+0.4%
2022$20,456+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook X 118, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1987