Skip to content

6 Wittig TerrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 28, 2015

Property Information

Block2406
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,828
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
53%
Improvement Value:$151,700
47%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,134+4.0%
2024$18,401+1.2%
2023$18,175-8.0%
2022$19,754+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,828DeedBook 2682, Page 31

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook M 118, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1986