Skip to content

19 Verkade DrWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jul 3, 2003

Property Information

Block2406
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,915
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,400
49%
Improvement Value:$182,600
51%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,227+4.0%
2024$20,413+1.2%
2023$20,163+0.4%
2022$20,074-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft3,915DeedBook 628, Page 184

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook L 147, Page 342

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook L 123, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1988