Skip to content

55 Wheeler RdWayne, NJ 07470

Built 1989

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
Aug 31, 2010

Property Information

Block2406
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,213
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,700
42%
Improvement Value:$235,200
58%
Total Assessment$405,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,135+4.0%
2024$23,209+1.2%
2023$22,925+0.4%
2022$22,824+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$789,000

To:

Sq Ft4,213DeedBook 1979, Page 286

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook I 125, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1989