Skip to content

241 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Dec 12, 1994

Property Information

Block2406
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,178
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,900
31%
Improvement Value:$213,300
69%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,385+4.0%
2024$17,680+1.2%
2023$17,464+0.4%
2022$17,386+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$334,000

To:

Sq Ft3,178DeedBook 141, Page 119

Property Sale

Sale
$355,875
DeedBook Z 135, Page 24

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook D-114, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1985