Skip to content

430 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 2003

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block2415
Lot17.04
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,020
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,100
28%
Improvement Value:$259,000
72%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,530+4.0%
2024$20,705+1.2%
2023$20,451+0.4%
2022$20,361-14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000

To:

Sq Ft3,020DeedBook 4608, Page 207

Property Sale

Sale
$1,190,000
Sq Ft3,020DeedBook 4457, Page 244Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$765,000
Sq Ft3,020DeedBook 3660, Page 128Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$870,000
DeedBook 925, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$569,000
DeedBook 473, Page 223

Property Sale

Sale
$1,090,000
DeedBook 271, Page 62