Skip to content

49 Eldorado DrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block2427
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,718
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
42%
Improvement Value:$172,000
58%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,553+4.0%
2024$16,880+1.2%
2023$16,673+0.4%
2022$16,599+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,718DeedBook 3904, Page 150

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook Q 136, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1963