Skip to content

205 Farmingdale RdWayne, NJ 07470

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block2428
Lot9.01

ZoningR-B
Sq Footage3,028
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
33%
Improvement Value:$242,900
67%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,649+4.0%
2024$20,819+204.1%
2023$6,845+0.4%
2022$6,815+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 3621, Page 97Recorded7/24/2019

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 3597, Page 100Recorded6/13/2019