Skip to content

59 Knight RdWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$547,500
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block2429
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,110
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,100
43%
Improvement Value:$164,400
57%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,154+4.0%
2024$16,496+1.2%
2023$16,294+0.4%
2022$16,222+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$547,500

To:

Sq Ft3,110DeedBook 2493, Page 84

Property Sale

Sale
$308,750
DeedBook V 141, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1969