Skip to content

39 Medford PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2505
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,900
57%
Improvement Value:$108,900
43%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,210+4.0%
2024$14,627+1.2%
2023$14,448+0.4%
2022$14,384+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962