Skip to content

69 Wendt LaneWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2514
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
46%
Improvement Value:$143,400
54%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,721+4.0%
2024$15,118+1.2%
2023$14,933+0.4%
2022$14,867+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968