Skip to content

21 Deerfield RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2522
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
55%
Improvement Value:$90,600
45%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,850+4.0%
2024$11,396+1.2%
2023$11,256+0.4%
2022$11,207+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960