Skip to content

23 Canton RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block2527
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,300
63%
Improvement Value:$62,600
37%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,043+5.6%
2024$9,515+1.2%
2023$9,398+0.4%
2022$9,357+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 3817, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1963