Skip to content

40 Grandview DrWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 21, 2012

Property Information

Block2603
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,367
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,900
42%
Improvement Value:$139,400
58%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,288+4.0%
2024$13,740+1.2%
2023$13,572+0.4%
2022$13,512+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,367DeedBook 2206, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1970