Skip to content

42 Old Homestead RdWayne, NJ 07470

Built 2012

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 13, 2010

Property Information

Block2608
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,160
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,200
30%
Improvement Value:$248,800
70%
Total Assessment$356,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,168+4.0%
2024$20,356+1.2%
2023$20,107+0.4%
2022$20,018+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,160DeedBook 1961, Page 5

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 1759, Page 6