Skip to content

28 Peterson RdWayne, NJ 07470

Built 2018

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block2608
Lot22.01

ZoningR-B
Sq Footage4,024
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,400
21%
Improvement Value:$414,900
79%
Total Assessment$527,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,353+4.0%
2024$30,151+374.9%
2023$6,348+0.4%
2022$6,320+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft4,024DeedBook 3770, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft4,024DeedBook 3227, Page 250Recorded1/16/2018