Skip to content

28 Smith LaneWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block2610
Lot10.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,705
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
33%
Improvement Value:$193,300
67%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,047+4.0%
2024$16,394+1.2%
2023$16,193+0.4%
2022$16,121+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft2,705DeedBook 3855, Page 126

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 1132, Page 101

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook D 159, Page 87

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook N 154, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook G 149, Page 48

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook D 129, Page 161